Sváteční putování za berounskými medvědy

Rok 2018 jsme se rozhodli zakončit prvním mimopražským větráním, a to výšlapem z malebné Loděnice do nedalekého Berouna, s plánovanou zástavkou ve Svatém Janu pod Skalou. Sraz větračů byl na smíchovském nádraží v 8:30, plánový odjezd v 8:46. Jaké překvapení bylo, že vlak dofáral bez zpoždění! :-)

Na nádraží v Loděnici proslaveném Menzelovými Ostře sledovanými vlaky se zdravíme s dalšími turisty, pořizujeme první nádražáckou fotku a po modré vyrážíme směr skanzen Solvayovy lomy. Nutno podotknout, že tamní skanzen nás oslovil zejména možností povozit se historickou minilokomotivou, disponuje však také naučnou stezkou pro děti a mystickou šibenicí. Pro celoroční bilanci místo jako vyšité!

Pořizujeme zde sérii fotek a pokračujeme dál. Naší další zastávkou a současně nejatraktivnějším místem dnešního výletu se stává vyhlídka u vesničky Svatý Jan pod Skalou. Jaká škoda, že v obci zrovinka neprobíhá žádný jarmark a je tu prázdno. Po náročném strmém sestupu dolů po kluzkém terénu se rozhodneme odpočinout a posilnit u místního kostela, v jehož blízkosti vyvěrá pramen léčivé vody. Do Berouna nám zbývá urazit necelých 5 km. To je pohoda, zdá se, neboť o deset minut později, poněkud rozsedělí, čelíme dnešní druhé zatěžkávací zkoušce a stoupáme dobrý kilometr a půl do táhlého neúprosného kopce. 

Zadýchaní, rudolící s oroseným čelem, ovšem s úsměvem od ucha k uchu zdoláme i tento nepříjemný úsek naší trasy a poté pak procházkovým tempem vyšlapujeme až do Berouna. Jsme tu nějak brzy, co takhle navštívit zdejší medvědárium? Máme obrovské štěstí, přicházíme v době oběda a tak fascinovaně sledujeme proces krmení dvou macatých medvědů. Tohle prostě v ZOO nezažiješ. Naše dnešní větrání finišujeme klidným posezením v útulné kavárničce Šťastná koza, jejíž název naprosto trefně vystihuje autorčino momentální rozpoložení. :-) Tak co, kam vyrazíme příště, hm?


Za fotky děkujeme spoluvětrači Ondřejovi.

Další příspěvek

Zanechat komentář

Povinná pole jsou označena * Vaše emailová adresa nebude publikována. *